Opcja ta pozwala na wybór plików do analizy. Odczytywane pliki mogą mieć format tekstowy, z rozszerzeniami 'txt', 'csv'. Każdy plik zawiera jedną lub dwie kolumny. W przypadku pojedynczej kolumny, punkty na osi X są wyznaczane automatycznie, jako numery kolejnych wierszy. Dla dwóch kolumn, pierwsza zawiera współrzędne osi X a druga współrzędne osi Y.

Po kliknięciu na tę opcję menu lub na odpowiadającą jej ikonkę w pasku narzędzi, na ekranie pojawia się standardowe okienko Otwórz.



Po wybraniu typu pliku (rozszerzenia), jego nazwy i zatwierdzeniu przyciskiem Otwórz, generowane jest okienko dialogowe Ustawienia:



Okienko to pozwala na wybór punktów biorących udział w aproksymacji przebiegu oryginalnego. Odbywa się to w ten sposób, że w polu wyboru 'Do aproksymacji wybrany co i-ty punkt' wskazujemy z jakim krokiem punkty są wybierane z przebiegu i stanowią one podstawę do aproksymacji. Punkty pierwszy i ostatni są zawsze brane pod uwagę. W zależności jaki krok wyboru punktów zostanie przyjęty, przebieg aproksymujący przybliża przebieg oryginalny z różną dokładnością. Aproksymacja jest realizowana z wykorzystaniem splajnów.

W celu ułatwienia oceny stopnia przybliżenia można zaznaczyć pole 'Analiza wszystkich wariantów', co powoduje na przykład przy wybranej wartości 'co 100 punkt' wykonanie 100 aproksymacji, z krokiem wyboru od 1,..,100. Wyniki ocen są zapisywane do pliku 'Oceny.txt' w folderze roboczym programu. Jeśli zaznaczone zostanie również pole 'Pokaż ocenę wszystkich wariantów' wówczas zaraz po wykonaniu obliczeń, na ekranie zostanie wyświetlona w Notatniku systemowym zawartość pliku 'Oceny.txt'.

Przycisk Anuluj oznacza rezygnację z aproksymacji a przycisk Zatwierdź uruchamia obliczenia. Podczas aproksymacji przebieg oryginalny oraz aproksymujący są rysowane na ekranie.